Guild Wars 2: Heart of Thorns

0
337

U svetu u kom WoW suvereno sedi na tronu MMORPG žanra već jedanaest godina, a većina igara se trudi da isti podražava u što većoj meri, velika je stvar biti drugi, a potpuno različit. ArenaNet je ekipa ljudi koja je to uspela još davne 2005. godine, lansiravši prvi Guild Wars, a ceo koncept su nastavili, proširili i razradili 2012. kada je svetlost interneta ugledao Guild Wars 2. Sada, tri godine kasnije, stojimo pred prvom ekspanzijom ovog naslova, i možemo samo da zaključimo da u njoj i te kako ima šta da se vidi.

DŽANGL JE MASIVAN

Heart of Thorns se direktno nastavlja na događaje koji se se odigrali na kraju druge sezone Living World storilajna – desant na Maguuma džungle se završio katastrofalnim neuspehom, brodovi Pakta su uništeni, vojska je razbacana svuda po džungli, članovi Destiny’s Edge gilde su nestali u akciji, a dobar deo Sylvari snaga je pao pod uticaj zmaja Mordremotha koji kontroliše dobar deo življa po prašumama Maguume. Dalje od ovoga nećemo ići, budući da bi svako otkrivanje kasnijih događaja moglo spojlovati priču za igrače koji se još uvek nisu odvažili da se upuste u avanture po džungli, ali činjenica je da se ep o Paktu i drevnim zmajevima Tirije još više zapliće i donosi neka zapanjujuća otkrića i preokrete. Naravno, kompletan sadržaj ćete otkriti na četiri nove mape koje su izuzetno masivne i prostiru se i vertikalno na više nivoa. Već Verdant Brinks, prva oblast u koju igrač ulazi kroz Silverwastes u potrazi za nestalim saborcima, u prvoj sceni prikazuje koliko su ovi novi, neistraženi prostori široki, i još više visoki. To će samo po sebi predstaviti nove izazove za igrače, a sada ćemo objasniti i kako.

GOSPODARI SVEMIRA

Jedna od bitnijih novina u pogledu širenja endgame mehanike i sadržaja jeste Mastery system. O čemu se radi, pitaćete se. Naime, level cap je ostao nepromenjen, svi vaši likovi će i dalje rasti standardnim putem do 80. nivoa. Nakon toga, otključava vam se mogućnost da se prebacite na otvaranje mastery sposobnosti, koje predstavljaju ključni sistem za probijanje kroz gustiš Maguume. Već nakon prve odigrane misije, bićete primorani da naučite Gliding mastery koji će vam omogućiti da koristite glajder, odnosno zmaja. Da, kroz nove mape se leti, između ostalog. Glajder je jedan od najzabavnijih dodataka, i toliko brzo ćete se navići na njega da će vam se, verovatno, kao i autoru ovih redova, desiti da skočite sa viste u nekoj od oblasti centralne Tirije, potpuno nesvesni da glajder funkcioniše samo na novim mapama. Ovo, naravno, može da se završi samo tragičnom pogibijom i teleportacijom do najbližeg waypointa. Pored glajdera, sposobnosti koje ćete moći da otključate su i skakutanje po odskočnim pečurkama (i korišćenje drugih oblika gljiva iz džungle), učenje jezika čudnovatih stanovnika Maguume (što će vam otvoriti mogućnost da kupujete opremu od njihovih trgovaca), i još mnoge druge zanimljive stvari. Sve ove sposobnosti se otključavaju uz pomoć Mastery poena koje dobijate na razne načine: kroz kvestove, borbe sa šampionima, ili channelovanje poena koji se nalaze na skrovitim i teško dostupnim delovima mape. Pored toga, da bi otključali svaku sposobnost, potrebno je da skupite izvesnu količinu XP-a, koja raste u zavisnosti od toga na kom se nivou nalazi. Da bi otključali sve mastery sposobnosti, biće vam potrebno skoro 50 miliona iskustvenih poena, što je nikako nije mala brojka i obećava dosta dug period laganog učestvovanja u chain-eventovima i ostalim novim poslasticama ove ekspanzije.

ELITNI ODREDI I KLASNI BORCI

Mastery poeni, nismo naglasili, otključavaju se na nivou kompletnog naloga, tako da će jednom otključan gliding moći da koriste i svi vaši altovi. No, ono što je novina na nivou pojedinačnih likova jesu elitne specijalizacije za sve postojeće klase. Ovo predstavlja još jedan, dodatni specialization track koji se, kao i prethodni, otključava uz pomoć Hero poena koje skupljate kroz za to predviđene tačke na mapi. Elitnu specijalizaciju ćete, ipak, moći da počnete da izučavate tek nakon što potpuno otključate prethodnih pet. A sad, šta je tu novo? Pa, stavljanjem ovog seta veština u jedan od spec slotova, vaša klasa će biti u znatnoj meri promenjena. Tako će ranger postati druid, najveći pomak ka dedicated support/healer klasi. Thief postaje daredevil i dobija pojačane dodge sposobnosti, mesmer kroz chronomancer specijalizaciju manipuliše vremenom, a necromancer postaje reaper koji se više koncentriše na greatsword i fizičku štetu. Svaka specijalizacija je nova mala priča za sebe, i može u potpunosti promeniti vaš stil igre. Naravno, to se ne mora desiti, jer i dalje možete nastaviti da svoje stare likove igrate u okviru njihove osnovne klase, onako kako ste navikli. Pored toga, u igri je i potpuno nova klasa: Revenant. Ona spada u soldier pod-tip, te će ovi igrači moći da koriste heavy armor, mačeve, buzdovane, sekire i čekiće. No, ono što ovu klasu čini naročito zanimljivom za ljubitelje mitologije Guild Wars-a jeste činjenica da Revenant kroz Mist kanališe energije i sposobnosti legendarnih ratnika iz prošlosti Tirije, a koji su dobro poznati onima koji su igrali prvi deo.

ZLATNI DVORI GILDAŠKI

Ono što je potpuna novina jeste uvođenje Guild Hall koncepta u igru. Naime, svaka gilda će imati priliku da osvoji i učini svojom jednu od trenutno dve ponuđene dvorane. Da bi se to desilo, potrebno je okupiti članove (ne sve, ali veći broj čini celu misiju zabavnijom), uleteti u dvoranu i preoteti je od Mordremothovih sluga. Nakon uspešno obavljenog posla, dvorana postaje centralna baza gilde i svi igrači joj mogu pristupiti direktno iz guild prozora. Čemu služi ovaj glavni štab? Pored toga što je izuzetno fino mesto za okupljanje vaše ekipe (prvi dostupan upgrade je krčma), dvorana vam može služiti kao arena za međusobno odmeravanje snaga, portal ka grupnim misijama, štab za planiranje WvWvW akcija, pa čak i poligon za jumping puzzle izazove koje ćete moći da napravite sami koristeći dekoraciju i elemente za nadogradnju.

TECH TALK

Pored svega navedenog, došlo je i do nekih promena u gameplay mehanizmima igre, gde je najveći pomak uvođenje action kamere. Ukoliko ste probali neki od MMORPG naslova koji spada u dinamičnije i više orijentisane na akciju (kao što je, recimo, Wildstar), onda će vam ova novina biti vrlo bliska. Naime, radi se o mogućnosti da kontrolu lika i kamere prebacite u mouse look mod, što će bitke u kojima je neophodno više kretanja i izbegavanja neprijateljskih napada učiniti mnogo jednostavnijim i lakšim. Autoru je nakon samo jednog dana igranja sa ovom novinom već bilo nejasno kako smo prethodne tri godine proveli bez toga.

S druge strane, činjenica je da HoT još uvek ima neispeglanih bagova i problema koji se ni nakon dve nedelje nisu rešili te vam se može desiti da leteći boss visoko u krošnjama jedne od novih oblasti završi zaglavljen u podu, što dovodi do komičnih situacija gde nekoliko desetina igrača pokušava svom snagom da napadne podlogu na kojoj se nalazi. Ipak, sa svakom novom zakrpom, ovakvih situacija je sve manje pa se ipak nećete često sretati sa takvim momentima.

ENDGAME MISLI

Širom interneta tokom poslednjih nekoliko meseci iznova i iznova je postavljano pitanje: da li Heart of Thorns vredi para koje ArenaNet traži za isti? Odgovor nikako ne može biti jednostavan, ali pokušaćemo da ga svedemo barem na jedan pasus. Ako ste voleli Guild Wars 2 u svojoj osnovnoj verziji, sve su šanse da ćete voleti i HoT. Ukoliko niste sigurni, ili igru niste probali, GW2 je od nedavno postao free-to-play, u pravom smislu te reči, bez pay-to-win mikrotransakcija i ostalih gluposti. Istina, cena za ekspanziju nije niska, ali ako uzmemo u obzir da je ovo RPG koji nema subscription fee, i da ekspanzija donosi sate i sate novog sadržaja, kao i ogromne nove mape, moje lično mišljenje je da je u pitanju sasvim pristojna cena za iskustvo koje je trenutno verovatno najbolje u žanru (neka oproste ljubitelji WoW-a).

Za potrebe teksta igru je ustupio

cl-logo

Comments are closed.