
Asseto Corsa
Asseto Corsa je proizvod ljubavi i entuzijazma malog italijanskog razvojnog tima Kunos Simulazioni. Konzolni port PC verzije koja je u “early access” fazi ugledala svetlost sada već davne 2013 godine, a port na “next gen” konzole prvi je ozbiljan pokušaj da se na konzole plasira čistokrvna simulacija vožnje. U osnovi nudi najozbiljniji fizički model upravljanja do sada, te beskrupulozan AI imun na greške. Nepravedno zapostavljeni konzolni igrači mogli su samo da zavide PC master rasi na plejadi sim-racera, od kojih je Asseto Corsa možda i najsvetliji egzemplar. Udružena podrška zajednice i razvojnog tima iznedrila je preko 4500 modifikacija i oko sebe izgradila kult poklonika koji je čak i jedan Gran Turismo gledao sa puritanske visine. Konzolni igrači danas imaju to zadovoljstvo da dobiju pregršt DLC-ova u sklopu osnovne verzije u odnosu na “golu” PC verziju, kao nadoknadu za duge godine čekanja i duševnu patnju. Za AAA cenu, razume se.
Odmah da rasčistimo, ukoliko ste željni specijalnih efekata, uličnih trka i dizajniranja vinila, Asseto Corsa biće totalno promašena investicija. Ostale “simulacije vožnje” su samo igre upakovane u formu simulacije. Asseto Corsa je simulacija u pravom smislu te reči, upakovana kao igra. Ciljna grupa ogleda se u nedostatku baršunastog glasa naratora ili nasmejane starlete koji vam pružaju dobrodošlicu u čarobni svet auto-moto trka. Meniji su čisti i pregledni, iako pomalo siromašni.

“Karijera” postoji samo da vas provede kroz klase automobila od malih putničkih, preko superautomobila i GT modela sve do Formule 1, boreći se za jednu od tri medalje koje otključavaju sledeću etapu. Ne očekujte tu nikakvu priču ili razvoj karaktera. Prva trka nejakih Abarta biće pravi šok za kežual vikend vozače jer je AI čak i na Easy modu, sa svim mogućim uključenim pomagalima, prava noćna mora! Protivnički automobili vam se neće sklanjati sa puta, idealna putanja je statična i ne prilagođava se brzini vozila tako da je praktičko beskorisna, a naravno da nema ni govora o nekakvom premotavanju vremena u slučaju lošeg ulaska u krivinu. Preporučujemo da provedete bar nekoliko sati u “Practice” modu, pre nego što uopšte pomislite da izađete AI-ju na crtu. Osim toga postoji još nekoliko standardnih modova. Quick Race, Trka sa vremenom, Hot Lap, Drift, Race Weekend, a postoji naravno i Online u kome možete da ukrstite koplja sa drugim zagriženim sim racerima. Verovatno najinteresantnija opcija su “Special events”, koji vas stavljaju pred različite izazove sa različitim modelima automobila.

Pre svake trke možete uključite sijaset pomagala (ABS, kontrolu trakcije, trošenje guma…) ali time opasno ulazite u zonu sim-kada, što spektakularno promašuje poentu. S druge strane, fina podešavanja vozila iz domena auto-moto ezoterije moguća su do najsitnijih detalja, a postoje i fabrička podešavanja za svaki model automobila pojedinačno, čime Kunos želi da dočara maksimalno veran utisak o upravljanju realnim automobilom. Opcija koju nismo videli u drugim simulacijama vožnje je mogućnost određena pomagala nja možete da menjate “u letu” bez restartovanja trke pritiskom na taster.

Ukoliko ste dovoljno samouvereni da igrate sa džojpedom, potrebno je pronaći pravi balans jer pokreti analoga na džojpedu ne odgovaraju pokretima volana na ekranu i začas se mirna trka pretvori u mušičavo igranje pipirevke u laganim krivinama. Veoma mali pomeraji analoga omogućavaju obrtanje volana za 360 stepeni, pa morate voditi računa o tome da ne pritiskate pedalu “do daske”. Analogni trigeri daju taktilni feedback na Xbox One džojpedu što je fantastičan benefit u odnosu na PS4 verziju, ali Asseto Corsa je igra za koju je zaista preporučljivo nabaviti kakav-takav volan, iako je Kunos odradio veoma solidan posao u translaciji pokreta na dzojped. Za mali broj izabranih koji su instalirali volan sa sve spotskim sedištem u svojoj man-pećini Asseto Corsa može biti jeftina ulaznica u auto moto sport i pružiti nenadmašan nivo realističnosti.

Izbor od 93 automobila zadovoljiće većinu pasioniranih vozača. Automobili su sortirani po brendovima i predstavljaju miks komercijalnih modela i zveri na četiri točka namenjenih sportskim takmičenjima. Ono čime se Asseto Corsa izdvaja od ostatka “simulacija” (namerno stavljeni navodnici) je što će se svaki automobil na stazi ponašati zaista dosta različito i osobeno, te nije samo poligonalna šasija koja podleže potpuno istoj fizici i upravljanju. Izbor staza je konvencionalan. Iako nedostaju neke “fensi” atraktivnije staze kao što su Monte Karlo ili vožnja u gradskim zonama, tu su naravno poznate destinacije auto moto ljubiteljima kao što su Monca, Spa, Nirburgring i Silverston.

Grafika je za klasu siromašnija od konzolnih perjanica Forze, Driveclub-a i predstojećeg Gran Turisma. Grube ivice naziru se kroz ograničen radijus vidljivosti unutar kokpita (šteta što nedostaje fantastičan pogled iza kacige kao u modovanoj PC verziji), te nedostak vremenskih uslova koji nisu čak ni na tabli za crtanje malenog Kunos Studija. Day 1 patch od 300 i kusur megabajta navodno drastično poboljšava performase, ali ne očekujte baš stabilnih 60 fps. Nedostatak vertikalne sinhronizacije u verziji za Xbox, i povremeni frame-dropovi ipak ne narušavaju imerziju jednom kada se uživite u trku.

Šansa da tek sada zavolite auto moto trke kroz Asseto Corsa je ravna šansi da zavolite medicinu kroz operaciju na otvorenom srcu. Kriva učenja je zid plača. Jednostavno, ukoliko igri ne pristupite maksimalno ozbiljno i skoncentrisano sa “git gud” pristupom, nikada nećete uspeti da pobedite ni jednu jedinu trku. Možda je bolja ideja da za početak uopšte zaboravite da ukrstite koplja sa AI-jem i okrenete se samo “hotlapovanju”. Meta-skor koji je za desetak podeoka niži od PC verzije ne bi trebalo da vas pokoleba ukoliko želite maksimalno realnu, beskompromisnu simulaciju i najvernije iskustvo upravljanja realnim trkačkim automobilom.