Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom

0
279

Nema mnogo RPG ostvarenja koja kreativno prevazilaze granice svog žanra, pretapajući se u simulatore i real-time stategije. Upravo je Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom jedan od takvih hibrida. Hajde da malo detaljnije osmotrimo ovo šaroliko delo.

Priča se vrti oko mladog kraljevića Evan-a, koji je osujećen na svom krunisanju za smernog vladara koji bi ujedinio sve zaraćene frakcije pod zastavom mira. Umesto da traži osvetu, uporno veruje u međuljudsku saradnju, a ne u tiransku vladavinu i dominaciju, nastojeći da izgradi novo, ujedinjeno kraljevstvo. Evanova posvećenost i želja za uspostavljanjem mirne koegzistencije frakcija, neprestano ga vodi iz jedne opasne situacije u drugu. Naoružan čvrstim idealima, neprestano kontrira svojim zlobnim savetnicima, koji su, iako naizgled dobrog srca, zaposednuti mračnim silama.

Iako sve ovo zvuči kao relativno uobičajena RPG pripovetka, Ni No Kuni 2 nimalo ne manjka zanimljivih momenata. Svako od kraljevstava koja obilazite sa Evanom i družinom su priča za sebe, sa svojim zakonima i pravilima. Jedno od njih se klanja boginji sreće, čije odluke se tumače bacanjem kockice. Urnebesno zvuči, ali kocka određuje sve, od krivičnog gonjenja do smanjenja ili povećanja poreza (skoro kao u našoj Skupštini). Drugo interesantno kraljevstvo nadgleda veliko svevideće oko (ne Sauron) i u njemu su svi oblici iskazivanja ljubavi zabranjeni zakonom.

Obilazak ovih neobičnih okruženja je ono u čemu Ni No Kuni 2 blista i podiže atmosferu RPG-ovanja na viši nivo držeći vas prikovane za kontroler.

Ništa od ovoga ne bi bilo zanimljivo da mirni kraljević Evan vlada bez trunke agresije. Iako krhak na prvi pogled, kada se satera u ćošak postaje ljuti lav. RPG borba se odigrava u realnom vremenu, sa pauzama za korišćenje item-a i sl. Iako sve izgleda šaroliko, jednostavno i poput dečije slikovnice, Ni No Kuni 2 sistem borbe je dosta zahtevan. Družinu koju kontrolišete sačinjavaju tri saveznika i tri Higldija (Higgledies). To su minijaturni smešni familiari koje sakupljate radi bonusa tokom napada. U svakom trenutku kontrolišete samo jednog lika, sa nekoliko oružja za borbu i setom magijskih skilova. U svakom trenutku morate biti svesni okruženja kako biste pravovremeno reagovali i izbegli napad. Povremeno ćete učestvovati u većim okršajima (RTS komponenta igre) po sistemu kamen-papir-makaze, uz osnovno baratanje i raspodelu vojnih resursa.  Svakako veliki iskorak u odnosu na ’turn-based’ borbe iz prvog naslova.

Sistem borbe uključuje i tzv. Tactic Tweaker koji vam omogućava raspoređivanje atributa između likova i načina nagrađivanja. Svako dobro planiranje borbe i mudro rukovođenje datim resursima i skilovima biva nagrađeno slatkom pobedom. Pobedu je moguće izvojevati čak i kad je protivnik dosta jači, što eliminiše potrebu za kopanjem XP poena unapred. Isto tako, igraču se daje mogućnost da izbegne dosadne usputne skirmish-e sa inferiornijim protivnicima, što ostavlja više vremena za istraživanje mape, sakupljanje blaga i tuče sa protivnicima dostojnim izazova.

Sa mladim Evanom se nećete samo boriti, već ćete i graditi svoje carstvo. Ako niste ljubitelj upravljačkih simulacija, ne očajavajte, jer vas igra neće terati da često baratate izgradnjom, proizvodnjom hrane, oruđa i oružja za svoje podanike. S druge strane, ljubitelji ovog žanra će uživati razvijajući i unapređujući Evanovo kraljevstvo, iako Ni No Kuni ne spada u sam vrh simulacija ovog tipa.

Zaključak

Ni No Kuni 2: Revenant je simpatično ostvarenje, idealno za kreativno igranje, s obzirom na mešavinu žanrova koji su (iako neujednačenog kvaliteta) lepo uklopljeni u kolektivnu celinu. Uzbudljive i napete borbe, uz mnoga iznenađenja i razvijanje sopstvenog carstva nikog neće ostaviti ravnodušnim, iako igra na prvi pogled ne odaje preteran utisak. Ako do sada niste odigrali prvi deo, nikako nemojte propustiti nastavak.

Za potrebe teksta igru je ustupio

cl-logo

Comments are closed.