
Crash Team Racing Nitro Fueled
Nitro Fueled je rimejk kultne franšize za Playstation, zbog koga su generacije, danas stasale u programere, menadžere i pasionirane gledaoce Zadruge, predavale džeparac u obližnjim igraonicama iz grčevito znojavih ruku samo za još jedan krug. Domaći community je na ime nostalgije bio neobično nahajpovan za Crash karting, iako je prethodno hejtovao slavni uzor u vidu Mario Karta, kulturološki daleko od bombama razrovane Srbije kao Alfa Kentauri.
Nemojte da vas zavara sladak dizajn inspirisan asetima i karakterima iz Crash Bandicoot platformskih igara. Fanovi platformskih igara dobro poznaju mazohističke domete Crash serijala, koji je zahtevao piksel perfektne skokove i superherojski tajming. Iako je Crash karting nešto više kežual, autori igre su u potpunosti respektovali zaostavštinu. Crash Tim Racing je ekvivalent surovih gladijatorskih borbami sa šiljcima na točkovima kočija i mehaničkom dubinom trkačkih simulatora. Naravno, ta dubina se ne ogleda u super kompleksnom fizičkom modelu i kalibracijama telemetrijskih parametara za vožnju već u „milion“ arkadnih rikova koji su vam neophodni da bi trke preživeli i trijumfovali na kraju. Igra vam ne nud bog zna kakvu nagradu za drugo mesto, tako da je prvo mesto imperativ kako bi otključavali nove staze, boss okršaje i nove regione.

Početak igre nudi singl player Story mod koji služi da vas upozna sa progresivno težim stazama i protivnicima, i konačno pripremi za beskrupulozne online okršaje sa ljudskim protivnicima. Avanturu možete da započnete u klasičnom modu koji je potpuno identičan uzoru iz 1999, ili u „Nitro fueled“ modu gde možete da menjate karaktere i vozila, farbate ih i lepite razne stikere koji se otključavaju kao nagrade za pobede u trkama. Vozači nisu samo kozmetički detalj. Podeljeni su na tri klase (početni, srednji i napredni), a odabir prave klase može da napravi razliku između pobede i poraza. Početne klase su sporije ali imaju bolje ubrzanje jer igra pretpostavlja da vam treba vremena da se upoznate sa stazama i mehanikom, dok napredne klase mogu da razviju veću maksimalnu brzinu. Savet je da se ne zalećete sa nivoom težine, jer je Crash racing već na srednjoj težini zahteva korišćenje naprednih tehnika za nitro ubrzavanje i taktičko korišćenje oružja, ne praštajući greške već od prvog nivoa.

Ključna mehanika koju prosto morate da dovedete do perfekcije je boost koji dobijate prilikom driftovanja (power slide), pravoremenim aktiviranjem kada iz auspuha počne da kulja crni dim ili se napuni skala za ubrzanje. I jedno i drugo može da se koristi kao vizuelni indikator, ali je aktiviranje ovog ubrzanja u žaru borbe, uz relativno mali vremenski prozor, gomilu protivnika i dinamičnih smetala na stazi, prava umetnost. Ukoliko uspete 3x za redom da aktivirate perfektno ubrzanje, dobijate najveći mogući bonus. Oh, ali to nije sve. Na stazi postoji mnoštvo neravnina i lansirnih rampi, gde prilikom doskoka takođe morate da vodite računa o tajmingu, ne bi smeli da preskočete ni jedu zonu za ubrzavanje, kao ni jabuke koje su postavljene po pravilu na nezgodne delove staze i donose jači efekat nitro ubrzanja.

Oružja koje skupljate u toku trke potrebno je da upoznate do perfekcije. Đulad imaju nezgodnu pravolinijsku trajektoriju, navođene rakete možete lako da ispalite u prazno, a kutije dinamita rasute su po stazi i zahtevaju vešto izbegavanje. U Crash Racingu podjednako je bitno da gledate i u napred i u nazad jer možete da ciljate u svim pravcima. Staze su izuzetno lepo dizajnirane, šarene i tematski unikatne, pune dinamičkih prepreka u vidu lave, biljki mesožderki, prečica i prilika za aktiviranje ubrzanja. Do neke od ukupno 17 staza za trkanje dolazite kroz arenu (hub) regije u kojoj se slobodno vozite, možete da se isprobate i u raznim dodatnim izazovima (sakupljanje kristala, time trial), i na kraju sledi jedan na jedan okršaj sa posebno nezgodnim bosovima.

Online režim zasniva se na klasičnom lobi principu i glasanju za staze, ali preporučuje se da prvo pređete story mod i dobro upoznate svaku stazu ponaosob kako bi imali ikakve šanse protiv karting manijaka koji polovinu trke provedu sa nitro ubrzanjem. Probali smo i verziju za Nintendo Switch, koja osim primetno niže rezolucije predstavlja ugodnu alternativu u pokretu, iako će teško da skine Mario Kart sa trona. Verzije za X i Pro konzole raskošno se šepure u 4K HDR lepoti (iako i dalje u 30fps) sa detaljnim teksturama, tragovima točkova, leptirićima i jatama ptica u pozadini, a kombinacija boja i predivnih animacija izaziva instant-sreću i regresiju u vremena kada su arkadne vožnje još uvek bile respektibilan žanr. Nezgodna okolnost po Activision je izlazak Team Sonic Racinga u isto vreme, bizaran sinhronicited koji može da izazove samo retrogradni Pluton.
