Control

0
300

Finski razvojni tim Remedy Entertainment, nadaleko poznat po Max Payne serijalu i čuvenom Alan Wake akcionom trileru, ovog puta nam isporučuje nešto malko dugačije. U pitanju je Control, igra koju bez problema možemo nazvati kako tehničkim čudom, tako i pravim nadrealističkim umetničkim delom.

Priča počinje sa našom mladom protagonistkinjom po imenu Jesse Faden, koja u potrazi za nestalim bratom Dylanom stiže u sedište Federal Bureau of Control (FBC) američke agencije za istraživanje paranormalnih pojava. Radnja se odigrava u bizarnoj višespratnici nazvanoj The Oldest House, koja zapravo povezuje više univerzuma, ili astralnih ravni, da se tako izrazimo. Sama Oldest House zgrada je totalno stvar za sebe. Dizajnirana u arhitektonskom stilu brutalizma, sa kockactim i stepenastim betonskim strukturama, treperavim fluorescentnim osvetljenjem i kancelarijama prepunim paranormalnih dešavanja, izgleda kao lokacija gde bi se Ghostbustersi osećali kao kod svoje kuće.

Šou počinje kada The Oldest House napadaju the Hiss, zlonamerni kolektivni entiteti iz jednog od paralelnih univerzuma koji se prepliću u samoj zgradi i ubijaju direktora FBC, Zacharia Trench-a. Ovde se pojavljuje Jesse, preuzima Zachariev službeni pištolj (koji između ostalog može da regeneriše municiju) i postaje novi vođa Federal Bureau of Control, sa zadatkom da okupi preostale agente i izbori se sa Hiss pretnjom. Kako radnja napreduje, Jesse otkriva svoje latentne paranormalne moći, poput telekineze i levitacije, koje joj omogućavaju da se na nesvakidašnji način obračunava sa protivnicima.

Control nam daje moć da kao alat i oružje koristimo sve predmete na koje naiđemo, nekad radi krčenja staze kojom se krećemo, nekada za borbu, a nekad čisto zadovoljsta radi. Primera radi, pomoću telekinetičkih moći Jesse može velikom brzinom da lansira kante za đubre, kopir aparate, stolove, stolice i police, cveće u saksijama, burad za naftu, ograde, ventilatore i još ko zna koliko toga. Kad se tome doda fakat da se skoro svaki objekat u Oldest House može uništiti, dobijamo super zabavan recept za oslobađanje od stresa, jer ko može da odoli tome da bez posledica polomi, polupa i uništi sve na šta naiđe.

Sama Control radnja se relativno sporo odmotava, kroz video isečke, razgovore sa NPC-jevima, kao i live-action scene, koje je Remedy Entertainment patentirao još u svom naslovu iz 2016 pod nazivom Quantum Break. Iako narativni elementi odaju utisak napetog survival horora, sve nekako više izgleda kao kancelarijska dramska predstava: devojka sa ne tako lepom prošlošću, zatečena u bizarnoj višespratnici prepunoj demonskih entiteta pokušava da se izvuče iz teške situacije. Sve je dodatno začinjeno dozom solidnog (i pomalo jeftinog) humora i unutrašnjeg monologa, pa u kombinaciji sa Jessinim oružjem i moćima ostavlja dobar utisak.

The Oldest House okruženje se tokom napredovanja u igri sve više razvija i komplikuje, pa tako od običnih kancelarija na početku, vremenom stižemo do prostorija isprepletanih cevovodima, čudnom mašinerijom, kontrolnim sobama i slično. Tu je i fast-travel sistem uz pomoć kontrolnih (pentagram) portala, koji Jesse omogućavaju da obnovi health i da se kreće između svih ranije otključanih. Nasuprot tome, postoje lokacije do kojih se može doći samo peške stepenicama (ili liftovima), kao i neke kojih uopšte nema na mapi. Tajni prolazi, sobe koje se okreću poput kaledioskopa, Jessine moći koje omogućavaju da uočimo skrivene detalje u prostorijama, kao i sama nepredvidivost The Oldest House okruženja su nešto što definitivno privlači pažnju.

Zaključak

Control je je jedna svakako nesvakidašnja igra koja drži pažnju od početka, pa do samog kraja. Maestralna fimska grafika, odlična priča, nadrealna atmosfera, unikatan dizajn okruženja, kao i tradicionalna pucnjava kombinovana sa fizikom, su nešto što definitivno nije lako izbaciti iz glave.

 

Za potrebe teksta, igru je ustupio

Comments are closed.