
Call of Duty: Modern Warfare
Priču o novom Call of Duty: Modern Warfare možemo početi na više načina. Dosta toga dobrog ima da se kaže, ali i dosta toga ne baš blistavog. Srećom, tu je i dosta toga između, pa se može reći da je Infinity Ward ekipa ipak uradila odličan posao na oživljavanju i redizajnu 12 godina stare Call of Duty igre.

Počnimo sa multiplayer podrškom. U osnovi, Modern Warfare se vraća svojim korenima, stavljajući akcenat na taktičko gameplay iskustvo. Ovde veliku ulogu igraju zaista ogromne (10v10, 20v20 i 32v32) mape, sa obiljem mesta za skrivanje, strateško planiranje zaseda i slično. Moramo paziti kuda se krećemo, jer iza svakih vrata može visi bomba, iza svakog prozora može da vreba snajper i svaki mračni kutak može da krije potencijalno smrtonosnu opasnost.

Multiplayer mod igre nije za igrače tankih živaca. Ovde se greške ne praštaju, jer se gine u tren oka i zahtevaju se odlični refleksi ako želimo da preživimo. Modern Warfare je, kao i njegovi prethodnici, igra kampovanja, zaseda (npr. miniranja) i konstantnog bivanja na oprezu. Igrački ugođaj ovde direktno zavisi od mapa, od kojih neke i nisu baš adekvatno dizajnirane. Ovde možemo pomenuti 10v10 Euphrates Brigde mapu (vrti se oko mosta koji je pravi raj za snajperiste, a pakao za sve ostale koji će puno puta prisustvovati sopstvenoj pogibiji i respawning-u).

Call of Duty: Modern Warfare reboot je ponovo dobio kooperativni Spec Ops mod, ali je malo nedorađen. Odličan je sa prijateljima, ali kada igramo sa nekom random ekipom koju ne poznajemo, ne možemo očekivati efikasno koordinisan timski rad i uspeh u borbi. Tu je i standardni Team Deathmatch mod koji je posebno dobar na manjim mapama, gde je Call of Duty posebno zabavan, jer ovde ne treba puno misliti na taktiku ili okruženje. Jednostavno se trči, puca, pobeđuje (ili gubi, ako nemamo sreće). Novina u igri je i Ground War mod, veliki multiplayer mod za čak 64 igrača, svojevrsni konkurent (ili pandan) Battlefield-u. Najinteresantniji novi mod u igri je definitivno Gunfight, 2v2 brze borbe na malim mapama. Ovde Modern Warfare baš kida, pa uz maksimalnu napetost i pucnjavu bez prestanka, garantuje super adrenalinski ugođaj.

Single-player kampanja je dizajnirana tako da u blokbaster stilu, realistično i bez uvijanja dočara oružane sukobe 21. veka, prvenstveno orijentisane na tekući rat protiv terorizma, u svoj njegovoj nemilosrdnosti, grubosti i necivilizovanosti. Kao kad se u jednoj od uvodnih misija svetlucavim reklamama obasjan Piccadilly Circus pretvori u totalni haos urbanog rata protiv bombaša samoubica, gde će nas manjak refleksa i loše identifikovanje meta koštati gubitka glave ili života civila koji uspaničeno pokušavaju da pobegnu sa poprišta ulične bitke.

Mehanika igre, gameplay, grafika i zvuk su u Modern Warfare reboot-u na veoma visokom nivou. Mape (nivoi) nisu ukalupljeni i linearni, vetar i gravitacija utiču na balistiku municije, eksplozije i dizanje stvari u vazduh izgledaju odlično i zvuče realistično bučno. Sve u svemu pravi praznik za oči i uši, jer se u igri osećamo kao da smo u nekakvom interaktivnom akcionom filmu rađenom po istinitim događajima.

Zaključak
Reinkarnirani Modern Warfare je definitivno pokazao da je veliki naslov koji će oblikovati budućnost Call of Duty franšize. Mučno realistična i napeta single-player kampanja, višestruki multiplayer modovi, pored toga što neće svi biti po meri igrača, kao i vrhunska audio vizuelna prezentacija stavljaju reboot Call of Duty: Modern Warfare među sam vrh FPS igara za ovu godinu.
Za potrebe teksta, igru je ustupio