Football Manager 2020

0
315

U današnje vreme, popriličan broj igara opstaje kao franšiza držeći se oprobane i uspešne formule serviranja kvalitetnog sadržaja, bez suvišnog dodavanja ili oduzimanja. U svetu sportskih simulacija, Football Manager 2020 je upravo jedna od takvih.

Razlike i unapređenja u odnosu na prošlogodišnji FM 2019 postoje, ali je u globalu to i dalje još jedan dobri stari zahtevni Football Manager, kakve god da mu godine dodamo. Tako da ako mu ne posvetite barem 200+ igračkih sati u građenju karijere i reputacije svog kluba, novi FM 2020 izdanak vas neće previše impresionirati. Ali to znači da igra nema interesantnih novina, kao što je npr. mogućnost maksimalnog pojednostavljivanja rada fudbalskog osoblja, što igračima-novajlijama čini život mnogo lakšim, a igranje maksimalno zabavnim.

Jedna od najznačajnih novih osobenosti Football Managera 2020, na koju će igrači vrlo verovatno potrošiti najviše vremena (godina, sezona) je tzv. Club Vision. Počinjemo sa poslom, pa nam upravni odbor prezentuje svoju idealnu petogodišnju viziju kluba, podeljenu po sezonama. Možemo početi, npr. sa Mančester Junajtedom kome treba osvežiti i podmladiti tim i do kraja sezone se kvalifikovati za Ligu Šampiona, kao i proći u finale Lige Evrope. Pa ciljamo malo dalje i lagano pretvaramo u delo plan osvajanja Premijer Lige nakon što klubu vratimo staru slavu od pre 10 i više godina. Naravno, igrajući sa ne manje uspešnim timovima i u nižim ligama će ciljevi Club Vision-a biti u skladu sa realnim mogućnostima kluba.

U tandemu sa Club Vision je i dodatak pod nazivom Development Centre. Ovde na raspolaganju imamo svu detaljnu statistiku i podatke o našem fudbalskom podmlatku, podatke o treningu i napredovanju, igračima na pozajmici i sl. Nakon određenog vremena sticanja iskustva, mlađe igrače prebacujemo u prvi tim i upravo ovde koncept Development Centre sistema pada u vodu. Promocijom igrača u prvi tim, automatski se izbacuju iz gorepomenutog D. Centre, pa ih je kasnije jako teško pratiti.

Igra ima i malko bagovitih problema u sistemu realizacije taktike na terenu, kada se igrači ponašaju pomalo neprirodno. Kao kad nam napadač, umesto da lepo izvede bočno dodavanje slobodnom saigraču levo ili desno od sebe, umesto toga odluči da šutira pravo kroz uski prostor protivničke odbrane. Pa se desi da umesto gola i pobede budemo počašćeni gorkom čašicom izgubljenog meča, posebno gorkom ako nas žalosno velikom gol razlikom dotuče neki od nižerazrednih klubova.

Grafički engine Football Managera 2020 je manje-više isti kao i kod njegovog prethodnika. Ima tu poboljšanja u vidu boljih modela igrača i menadžera, a dodati su i aspekti vremenskih uslova (kiša, blato, sneg…). Motorika igrača više liči na klizanje po ledu, negoli trčanje po travi, ali s druge strane kretanje im je mnogo inteligentnije u odnosu na FM 2019

Zaključak

Kako smo rekli na samom početku, Football Manager 2020 je prosto govoreći, jedna dobitna kombinacija. Odgovaraće svim manjim i većim ljubiteljima sportskih upravljačkih igara, pod uslovom da imaju nekoliko stotina (i više) sati slobodnog vremena na raspolaganju. To je apsolutno neophodno za ostvarivanje uspeha u Club Vision  i Development Centre, jer se ne može preko noći postati fudbalski gigant. Posmatrajući ga na taj način, u Football Manageru 2020 će najviše uživati ‘hardcore’ poklonici (da ne kažemo zaluđenici) sportskih simulacija.

 

Za potrebe teksta, igru je ustupio

Comments are closed.