Steelseries Arctis 7x Wireless

0
282

Pisali smo nedavno o novim Steelseries modelima za Xbox i Playstation, a sada smo dobili i priliku da istestiramo jedan od njih, tačnije Arctis 7X Wireless model, prilagođen dizajnom i bojama Xbox-u. Mada, kako se ispostavilo i što nas posebno raduje, uređaj je mnogo više od samo Xbox headseta.

U pakovanju se nalaze slušalice (naravno), USB-C wireless dongle koji radi na 2,4 GHz i kojim ih spajate na različite uređaje, kao i produžni USB-C na klasičan USB-A ulaz koji svi imamo na konzolama i kompjuterima. U paketu su još i kabl za punjenje (USB micro na slušalicama), kao i 3.5 mm džek da priključite slušalice na uređaj koji to podržava (recimo vaš telefon). Iako deluje komplikovano, Steelseries se u stvari potrudio da pokrije i trenutne korisnike na konzolama sada već odlazeće generacije, kao i one koja tek dolazi (pričamo, naravno, o Xbox Series S/X i Playstation 5). To se takođe vidi i po izgledu samih modela, budući da postoji i 7P model, koji je “Playstation” model, ali belom bojom i plavim i crnim akcentima jasno sugeriše Playstation 5 izgled.

Što se tiče lakoće spajanja i rada – nećete imati nikakvih problema, čak i ako se niste susretali sa bežičnim modelima ranije. Ubodete USB-C dongle (sa ili bez produžnog za USB-A) i uradite pairing tako što ćete držati dugme za paljenje na slušalicama 6 sekundi i to je to. Arctis 7X dongle dolazi sa jednom razlikom u odnosu na 7P – ima prekidač na sebi, gde birate između Xbox i USB oznake. Xbox, naravno, koristite kad ste spojeni na Xbox konzolu, a USB za sve drugo. A kad kažem sve drugo, to i mislim, slušalice će raditi na PC-u, telefonu, Nintendo Switchu – ali i na PS4. Zanimljivo, ali 7P model takođe radi na svemu – osim na Xbox-u. Budući da Sony ima dug i težak odnos sa headsetima u ovoj generaciji (a i prethodnoj), ostavimo tu tematiku po strani, do neke bolje prilike.

Dongle je ponekad brže i jednostavnije rešenje kada koristite više uređaja nego što bi to (potencijalno) bio Bluetooth koji je dostupan na skupljim modelima.

Dizajn slušalica je neupadljiv (pogotovo u poređenju sa 7P varijantom), ali u pitanju su velike i vrlo udobne slušalice. Naravno, to je vrlo lična stvar, glave su različite veličine, a i tačke pritiska takođe. Steelseries i dalje koristi podesivu traku koja ide ispod metalnog kostura samih slušalica na vrhu glave tako da možete da si “namincate” kako vam više odgovara. Pritisak slušalica sa strane je srednje jak, mislim da nikom neće biti neugodan, pogotovo što su jastučići zaista udobni. Opet, u pitanju je lična stvar i frenologijske predispozicije, i kao svakodnevni korisnik Sony WH-CH700N poslednjih godinu dana, ipak bih dao prednost slušalicama koje mogu da se podešavaju po dužini bez trake u sredini – ali s moje strane sve preporuke za udobnost Arctis 7X.

Kao i većina modernih slušalica, i ovaj model ima komande dostupne na samim slušalicama. S desne strane imate paljenje/gašenje (LED lampica na njima treperi zeleno, žuto i crveno, u zavisnosti od toga koliko je baterija blizu kraja) i točkić za podešavanja toga šta se jače čuje – igra koju igrate ili glasovni čet u kojem učestvujete. Sa leve strane je točkić za pojačavanje/utišavanje i taster za uključivanje/isključivanje mikrofona.

Odgore prema dole: taster za paljenje/gašenje mikrofona, točkić za jačinu zvuka, ulaz za 3.5 mm adapter za spajanje Arctis 7X na druge uređaje, 3.5 mm izlaz (ako neko želi da sluša ono što vi slušate), micro-USB ulaz za punjenje, i vrh uvučenog mikrofona.

Sam mikrofon je relativno elegantno rešen – uvučen je u slušalicu kada ga ne koristite. Kada poželite da ga koristite, samo ga izvučete i stisnete taster na levoj slušalici da ga uključite. Mikrofon svetli crveno kada je isključen. Postoji samo mala zabrinutost da li će često izvlačenje i vraćanje mikrofona da ima neki uticaj na njegovu izdržljivost. Prilažemo ispod snimak glasa na mikrofonu da možete da procenite kvalitet, ali on je sasvim zadovoljavajući za potrebe četa prilikom igranja.

Na kraju, ono što je i najbitnije – pored svih gorenavedenih peripetija koje su nekom važnije ili manje važne, vreme je da pričamo o zvuku. Takođe jedna od najsubjektivnijih kategorija, naravno, ali reklo bi se da je Steelseries ovog puta uspeo da ubode “zlatnu sredinu”. Ništa nije prenaglašeno i sve zvuči vrlo detaljno. Arctis 7x jako dobro radi ono za šta je predviđen, bilo da gledate filmove, slušate muziku ili podkaste ili da ocenite položaj neprijatelja po zvukovima koje proizvodi.

S druge strane, ovo nisu slušalice za one koji vole jak bas. Bas je prisutan, ali nije sveobuhvatan, što je opet – stvar ličnog ukusa. Kada su u pitanju igre, ipak bih rekao da ovo nije nikakav problem. Ako ste navikli da slušate muziku bogatu basom, možda ćete ostati neoduševljeni, ali ne i razočarani. Ne smemo da zaboravimo da Steelseries ima i svoj softver (Steelseries Engine) koji možete da preuzmete na njihovom sajtu i koji vam daje dodatne mogućnosti za podešavanje zvuka, mada Arctis 7x autoru ovih redova zvuče odlično out of the box.

Slušalice dosta zavise od ukusa i navike. Ako vam ne smetaju neki sitni nedostaci koje smo naveli u tekstu i niste ljubitelj izraženog basa – ide topla preporuka za udobnost i kvalitet Arctis 7X – naravno, pod uslovom da se uklapaju u budžet koji ste planirali da potrošite.

Slušalice ustupio

Steelseries

Comments are closed.