Dirt 5

0
318

Lično nisam neki preveliki ljubitelj hard-core vožnji, podešavanja sijaset stavki radi optimalnog funkcionisanja vozila i igara koje ne praštaju poneku ljudsku grešku. Mnogo je lepše zabavno jurcati ‘zlatnom sredinom’ asfaltnih, makadamskih, blatnjavih i ostalih puteva, uživajući u okruženju i urlanju motora, dok nas adrenalin lepo lupa, a na kraju vožnje budemo srećni i zadovoljni, bez želje da u gubitničkoj frustraciji razlupamo volan (ili kontroler). Dirt 4 (2017) je u tom pogledu bio i ostao odličan, a kakav je njegov naslednik, sada ćemo subjektivno da elaboriramo.

Dirt 5 se, kao prvo, može pohvaliti velikim brojem automobila i staza raspoređenih u deset država. Podloga staza lepo varira u odnosu na vrstu materijala i vremenske uslove. Isto tako, svaki od automobila je dizaniran u skladu sa specifikacijama, što se lepo primeti kada driftujemo u krivinama ili čupamo zadnji atom snage iz motora, dok pokušavamo preticanje u ravninama. Osnova igre je Career story mod u kom preuzimamo ulogu neznanog vozača željnog trkačke slave. Ovde imamo pet poglavlja, od kojih se svako sastoji od nekoliko različitih događaja (events). Ukupno, tu je čak 130 events-a i devet različitih vrsta vožnje (Sprint, Rally Raid, Stampede, Gate Crasher…). Uspešnom vožnom zarađujemo “Stamps” valutu pomoću koje otključavamo naredne sadržaje u karijeri.

Dirt 5 je prvenstveno osmišljen kao arkadna vožnja. To ne znači da mu nedostaje akcije, naprotiv. Obilje raznolikog terena, od slikovitih kineskih pejzaža Guilina, favela u Riu, opasnih planinskih staza Grčke ili snegova Norveške ne može da ne bude primamljivo za trkanje. Igra deluje malo drugačije od svojih prethodnika. Kao prvo, nemamo suvozača, “rewind” opciju, niti su tu tradicionalne event trke od tačke A do tačke B. Sada imamo upečatljive kratke staze, koje deluju kao da su rađene u maniru arkadnih vožnja 90-ih. Ovo se pokazalo kao odličan potez Codemastersa, dajući Dirt 5 energični i zabavni karakter starih vožnji (poput Sega Rally serijala) i čineći igru praznikom za sva čula, što je upravo ono što jedan multimedijalni sadržaj treba da bude: igra i zabava, a ne muka i frustracija.

Jedna super stavka u Dirt 5 priči  je glasovna glumačka podloga naših vozačkih rivala. Tu je izvesni Alex Janiček (za prijatelje AJ), koga tumači Troy Baker (glas Joela u The Last of Us i Booker DeWitta in Bioshock Infinite). Njegov ljuti protivnik je Nolan North (glas Nathana Drake-a u Uncharted, kao i Desmond Miles-a u Assassin’s Creed). Kako budemo napredovali kroz igru, saznavaćemo više detalja i pojedinosti o njima i kako se njihov “profesionalni” odnos odražava na nas. Tokom karijere, prilikom kupovine nove mašine ili učestvovanja u narednoj trci često ćemo slušati zabavna DONUT Podcast emitovanja, koja vode James Pumphrey i Nolan Sykes.

Zaključak

Da rezimiramo, DIRT 5 je još jedna odlična Codemastersova trka. Imamo obilje auta za eksperimentisanje sa stilovima vožnje, više nego zabavan i izazovan Career mod, ukomponovan uz lep osećaj satisfakcije nakon uspešno završene trke. Sve ovo kombinovano sa upečatljivom audio-vizuelnom prezentacijom čini igru koja će se zasigurno dopasti svim ljubiteljima simulacija vožnje, pod uslovom da ne traže kompleksnost koju ima, recimo Dirt Rally 2.0.

 

Za potrebe teksta, igru je ustupio:

Comments are closed.