Call of Duty: Modern Warfare III

0
148

Jedan od razloga zašto je Call of Duty franšiza još uvek žestoko popularna među ljubiteljima dobrog FPS-a se može pronaći u bogatom nasleđu originalne Modern Warfare trilogije. Njihove upečatljive kampanje i kvalitetan multiplayer su uspeli da definišu žanr i zajedno sa ostalim modovima igre serijalu donesu veliki uspeh. Nakon solidnog prijema prva dva MW naslova u savremenom izdanju, Sledgehammer Studios ekipa se odlučila da nas ponovo vrati u vreme stare slave i ponudi nam remaster jedne od najomiljenijih CoD igara Modern Warfare ogranka.

Oslananje na oprobanu formulu nije 100% garancija uspeha. Call of Duty: Modern Warfare III je mogao da ispadne kao blokbaster naslov koji bi na dostojan način ispratio jubilarnih 20 godina postojanja franšize, ali je zbog (verovatno) užurbanog razvoja dosta podbacio. Umesto pravog nastavka smo dobili nešto što više liči na Modern Warfare II DLC dodatak. Kampanja na scenu (u novom ruhu) vraća starog negativca, ruskog teroristu Vladimira Makarova. Ovo deluje kao odlična premisa za veoma napetu ratnu priču, ali je u Modern Warfare III stvarnosti daleko od toga. S obzirom da se može završiti za manje od deset sati igranja (ako ne žurite), kampanja nema previše vremena (ni ideja) da se pošteno zauka i omogući nam da se adekvatno upoznamo sa pričom i likovima.

Osim MW III kampanje koja nam na nezapažen način servira sve što je CoD franšiza već prikazala, ni Open Combat misije ne zaostaju mnogo sa plitkoćom sadržaja. Ciljevi se mogu ispunjavati na različite načine, ali ove opcije se svode na akcije bučnog rešetanja ili šunjanja korišćenjem poprilično neugledne stealth mehanike. Statične misije, dizajn mapa i ograničena interaktivnost zajedno sa izostankom zanimljivijeg sistema nagrađivanja veoma utiču na igrivost, drastično smanjujući želju za ponavljanjem nivoa.

U odnosu na bledu kampanju, multiplayer mod je ispao dosta dobro i veliki je iskorak u odnosu na ono što su ranije Modern Warfare reboot igre mogle da ponude po izlasku. Kretanje je dosta brže i fluidnije, uz povećan Time to Kill, tako da je online CoD puškaranje žešće nego ikada. Modern Warfare 3 trenutno ima 16 klasičnih (Core 6v6 mod) mapa izvučenih iz starog Modern Warfare 3 (2009) i prezentovanih sa značajnim vizuelnim unapređenjima. Ove upečatljive lokacije su same po sebi dovoljna motivacija za igranje Modern Warfare 3.

Ko umesto međusobnih okršaja preferira co-op mečeve, može se oprobati u Zombies (MWZ) borbama, osmišljenim kao unapređenje Modern Warfare 2 Warzone DMZ moda. Timovi od po troje učesnika su ubačeni u Urzikstan Exclusion Zone gde mogu da obavljaju Contracts misije, sakupljaju Essence i razna interesantna oružja, tukući se usput sa undead hordama i plaćenicima. Iskustvo je veoma zabavno i u velikoj meri razrađuje DMZ koncept premeštajući ga u post-apokaliptičnu CoD varijantu The Last of Us sveta.

Zaključak

Za sve koji vole Call of Duty u njegovoj osnovi, čak i falična Modern Warfare III kampanja može da ponudi dovoljno zabavnog sadržaja. Ako spadamo u grupu koja bi želela da vidi serijal u redizajniranom ruhu, bez previše oslanjanja na koncepte iz prošlosti, nećemo u njoj naći ništa specijalno. Da nema spasonosne multiplayer komponente koja je u rangu jedne od najboljih u franšizi, Call of Duty: Modern Warfare 3 projekat bi slobodno mogao da se smatra potpunim debaklom.

Za potrebe teksta, PlayStation 5 izdanje igre je ustupio:

 

Comments are closed.