Ride 3

0
309

Najveći italijanski razvojni tim i izdavačka kuća Milestone, specijalizovan za arkadne trkačke igre i simulacije vožnje je objavio svoj peti naslov za tekuću 2018 godinu. U pitanju je treći nastavak Ride moto trka, nazvan prosto Ride 3. Priča oko Ride franšize je počela 2015, kao pokušaj da se ljubiteljima brzih dvotočkaša ponudi motociklistička varijanta Gran Turismo-a. Pokušaj je bio manje-više uspešan. Nepune četiri godine od prvog naslova, izašao je Ride 3 i odmah se videlo da je dosta rada uloženo u njegovo stvaranje.

Ride 3 je jedna neveroatno obimna trkačka igra. Na rapolaganju nam je čak 230 motora, počevši od oldtajmera, preko “cafe racer” mašina pa sve do prebudženih modernih trkalica sa golemim iznosom kubika i konja. Ogromnom voznom parku treba dodati i 30 staza, među kojima su Sugo, Oulton Park, North West 200 i druge poznate lokacije za moto trke. Vožnja poseduje onu dozu elegancije koja ne postoji kod četvorotočkaša, jer treba drugačije misliti kako ući i izaći iz krivine i proceniti adekvatnu dužinu kočenja, vozeći brutalno jaku mašinu. Fizički model je dosta dobar i nije teško naviknuti se na preciznu vožnju, ali mašine ostavljaju utisak kao da im fali one neobuzdanosti dovođenja snage motora do vrhunca.

Imamo na raspolaganju single i multiplayer, time-trial vožnje, “point to point” trke, “straight-up” trke i takmičenja u stilu CSR Racing igre. Sve je u Forza Horizon stilu, zajedno sa opcijom premotavanja unazad prilikom izletanja i sličnih havarija, uz dozu inspirativnih elemenata Turn 10 naslova. Karijerna vožnja je urađena kao serija tematskih takmičenja i raznih oblika trka koje se napredovanjem otključavaju, ali je to osmišljeno dosta sporije nego što možemo videti recimo, u novom Forza nastavku. Motocikli su modelovani fantastično, sa obiljem detaljnih skinova koji se mogu editovati, uz “upgrade” selekciju i mnogobrojne dodatke.

S druge strane, okruženje staze, iako lepo dizajnirano, pomalo odaje utisak da mu fali detalja. Svetlosni efekti su dobri, ali ne i vrhunski. Ne postoje dinamički vremenski uslovi. Iako nam je na raspolaganju nekoliko različitih vremenskih uslova, ne možemo reći da je Ride 3 među vodećim igrama za Playstation, barem što se tiče grafike. Srećom, framerate se dobro držao blizu 60 fps, na Playstation-u 4.

Pozitivno gledano, Ride 3 je dosta sirova igra, što se i očekuje od simulacije adrenalinom filovanog opasnog trkanja i borbe za ostanak na stazi. Finese upravljanja motorima nije teško savladati, što kasnije ubija takmičarski ugođaj. Susretali smo se sa bizarnim bagovima i začuđujućim previdima s tehničke strane. Senke  ponekad počnu da nestaju prilikom replay-a, trke se završavaju pre ciljne linije, time-trial zadaci su preterano zahtevni, osim ako ne podesite motor do krajnjih granica mogućnosti.

Zaključak

Bez obzira na pomenute ne baš blistave osobine naslova, bilo je pravo uživanje vozati se poznatim evropskim stazama na moćnim dvotočkašima. Vidi se da je u igru uložena ogromna količina truda da bi se zadovoljili svi pasionirani ljubitelji moto sporta. Ride 3 nije baš vrhunska moto simulacija, ali je relativno blizu te titule. Nadamo se da će nas Milestone u budućnosti obradovati još većim trkačkim naslovom. Do tada, odvrnite gas do daske i uživajte u vožnji svog omiljenog Ride 3 motocikla.

 

Za potrebe teksta, igru je ustupio

Comments are closed.