Call of Duty: Modern Warfare II

0
187

Call of Duty karijera je započela relativno skromno, ali je za kratko vreme uspela da se pretvori u jednu od najvećih i najpopularnijih FPS franšiza. Put slave joj je utabao Call of Duty 4: Modern Warfare (2007) i njegov nastavak Modern Warfare 2 (2009), stavivši je rame uz rame sa elitnim pucačkim naslovima. Narednu deceniju su obeležili usponi i padovi popularnosti, pa je Infinity Ward tim odlučio da je kvalitetno osveži kroz Modern Warfare reboot (2019) i Warzone battle-royale. Postigavši veliki komercijalni uspeh, bilo je očekivano da će se Modern Warfare spin-off priča nastaviti.

Modern Warfare 2 kampanja nas (očekivano) stavlja u uloge pripadnika-operatera mulitnacionalne specijalne jedinice Task Force 141, koju predvodi stari SAS-ovac kapetan Prajs. Naša ekipa dobija misije koje variraju od Meksika, pa sve do Bliskog Istoka, obračunavajući se sa opasnim svetskim teroristima i trgovcima drogom. Priču nećemo dalje spojlovati. Osim više-manje zanimljive radnje, kampanje u Call of Duty serijalu privlače pažnju igrača i zbog brze adrenalinske akcije koje u novom Modern Warfare 2 nimalo ne manjka. Iako nije napravljena da bude realistična, igra se drži pravila: kreći se polako, razmišljaj taktički i pucaj brzo. U odnosu na uobičajene brze “trči i rešetaj” Call of Duty naslove, uvođenje elemenata sporijih taktičkih vatrenih okršaja u Modern Warfare 2 se pokazalo kao dobar gameplay potez.

Posmatrano sa grafičke strane (PlayStation 5), igra je jednostavno rečeno prelepa. Modern Warfare 2 nudi  jedno od vizuelno najupečatljivih next-gen vizuelnih iskustava, spretno demonstrirajući sposobnosti modernih konzola. Međuanimacije su renderovane gotovo fotorelistično, sa gotovo neprimetnim prelazom u gameplay, što igri daje efekat jednog ratnog interaktivnog filma. Okruženja su dinamična i dizajnirana sa obiljem detalja, ostavljajući veran utisak lokacija iz stvarnog života. Sve to je lepo začinjeno sa jedanko dobrim efektima svetlosti i senke, posebno primetnim u kontrastu između dana i noći.

Tajni sastojak uspeha Call od Duty serijala je svakako multiplayer komponenta. U Modern Warfare 2 je podeljena na dva dela: PvP i SpecOps. Igrač-protiv-igrača iskustvo nudi 6v6 ili 16v16 mečeve, zajedno sa novim modom nazvanim Invasion, gde imamo 20v20 okršaje, uz AI vojnike na bojnom polju. Tu su i dalje standardni game modovi poput Team Deathmatch, Free for All, Kill Confirmed, Search and Destroy, uz novi Prisoner Rescue dodatak (liči na Hostage Rescue iz Counter Strike-a). Druga multiplayer strana je Spec Ops, koji je preuzet iz originalnog MW2. Obuhvata tri grupe co-op misija u kojima moramo pod otežavajućim okolnostima (najčešće je to vremensko ograničenje) da eliminišemo sve mete, nešto pokupimo ili čuvamo (branimo) od uništenja. Odbrambeni Spec Ops zadaci su dosta zanimljiviji od onih iz prve dve grupe. Pošto se Spec Ops misije računaju kao multiplayer igra, veliki bonus je to što se u njima mogu sakupljati XP poeni, bez uplitanja u PvP gungulu.

Zaključak

Call of Duty: Modern Warfare 2 se nakon izlaska suočio sa mnogobrojnim tehničkim bagovima koji su dosta kvarili opšti utisak. Dosta ih je dobilo zvanične popravke, a neki i dalje imaju samo privremena rešenja problema. Uprkos tome, Modern Warfare 2 je uspeo da objedini i unapredi dosta toga što je originalnu igru učinilo popularnom, kombinujući odličnu imerzivnu kampanju i zabavni multiplayer. U svakom slučaju, biće interesantno posmatrati put kojim će se kretati ova velika franšiza u godinama koje dolaze.

Za potrebe teksta, PlayStation 5 verziju igre je ustupio:

 

Comments are closed.