Anno 2205

0
310

“Da li ovako izgleda život gradskog računovođe?” pitao se autor ovih redova nakon nekoliko sati druženja sa Anno 2205. “Da li uopšte postoji pozicija gradskog računovođe?” usledilo je potom, dok je užurbano kliktao po digitalnim livadama, pokušavajući da poveže sve kuće sa fabrikama i elektrane sa poljima suncokreta. “Ima li života izvan gradskog budžeta?” pomislio je na kraju, i ustao da skuva još jednu kafu, svestan da je vreme za pauzu. Mikroekonomija uvoza resursa sa Meseca bila je previše za njega tog dana.

They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.” rekao je Čovek u crnom svom blizancu Džejkobu na misterioznom ostrvu u kultnoj seriji Lost. Tako nekako je i ovde. Vaš grad, odnosno gradovi, nalaziće se na ostrvcetu, a na vama će biti da dovedete radnike/stanovnike i napravite održivu komunu. Istina, fight i destruction delovi nisu baš toliko zastupljeni, jer ovo je, ipak, building sim, ali činjenica je da ćete od lepog zelenog ostrva napraviti metropolis u pokušaju da stvorite samoodrživu gradsku jedinicu. To, ipak, uglavnom neće polaziti za rukom tek tako, budući da će prohtevi grada, njegovih stanovnika i postrojenja postati veći od onoga što okolina može da vam pruži po pitanju resursa. I tada ćete se okrenuti trgovini sa drugim gradovima, što ekonomsku dimenziju ovog naslova čini malo zanimljivijom (i pomalo nalik na Civ, u kome autor ima mnogo više iskustva nego sa planiranjem i vođenjem gradova). Ono što, pak, nismo iskusili u preview-u a što se najavljuje za konačnu verziju igre, jeste osnivanje “baze” na Mesecu koju ćete koristiti za uvoz preko potrebnih prirodnih resursa za efikasno energetsko funkcionisanje vaše metropole.

No, da rezimiramo, šta se desilo nakon nekoliko sati pažljive izgradnje i planiranja mog prvog grada. Na ekranu se nalazila suluda mreža puteva, fabrika i elektrana koja je pre ličila na delo intoksiciranog pauka nego na oazu futurističkog urbanizma. Budući da svaka građevina mora imati prilaz putu kako bi propisno funkcionisala, konačni rezultat proračunatog pozicioniranja će često dovoditi do toga da vam je grad prošaran putevima koji ne deluju kao nešto što ima previše smisla – ali ipak funkcioniše. Sva sreća te vaši stanovnici poseduju high-tech vozila jer bi se u suprotnom verovatno poubijali u saobraćajnim gužvama koje bi neizbežno nastale u svoj toj zbrci.

Sa audio-vizuelne strane, igra je prilično finog pakovanja, iako je nemoguće ne primetiti da su građevine čist kopipejst posao, te će se vaši mali metropolitani smeštati u tipska naselja koja izgledaju potpuno isto gde god se nalazila. No, činjenica je da igra kao Anno 2205 svakako ne cilja da blistavom grafikom osvoji svoje igrače već to radi svojom mehanikom. Istini za volju, ta mehanika je manje-više ista kao i u svakoj drugoj city sim igri, uz malo začinskih dodataka. Te, da se bacimo na glavnu stvar, šta je to što Anno 2205 čini drugačijim od ostalih? Za početak, igra vas neće ograničiti na jedan grad po sesiji već ćete zapravo biti “primorani” da ih pravite više. Ovo je, u suštini, dobra stvar jer ćete tako moći da eksploatišete prednosti regiona u kojima se ti gradovi nalaze te da stvorite simbiotsku mrežu u kojoj polisi jedan drugome doturaju resurse kojima jesu odnosno nisu bogati. U tu svrhu je ubačena i baza na mesecu (korak dalje od podvodnih baza iz Anno 2070) koja će dopremati Helium-3. Tako ćete redovno, u kasnijim fazama igre, skakati iz grada u grad, što pomalo otežava činjenica da ćete provesti neko vreme na loading ekranu pre ulaska u svaki (što bi, nadamo se, mogla biti stvar koja će se promeniti pre izlaska konačne verzije u novembru). Još jedna novina koja je, srećom, potpuno opciona, jesu povremene bitke u RTS maniru. Naime, s vremena na vreme, igra će vam ponuditi da odigrate pomorsku bitku koja, u zavisnosti od njenog konačnog ishoda, ne donosi previše ni nagrada ni penala, te ćete, zbog manjka rizika, shvatiti da je ceo koncept zapravo jedna velika dosada bez koje se svakako moglo.

Konačno, u svom trenutnom izdanju Anno 2205 je sasvim pristojan city sim sa nekim zanimljivim konceptima. Da li će se izgurati pored svojih starijih/poznatijih/uspešnijih rođaka iz Maxis/EA i Paradox kuća, ostaje da se vidi kasnije ove godine. Ukoliko ste ljubitelj urbanističkih simulacija, svakako vredi probati. A ako ste početnik, imate taman dovoljno vremena da se pripremite za njen izlazak.

Za potrebe teksta igru je ustupio

cl-logo

Comments are closed.